Wolfov koncertni abonma sezone 2024/2025

Sreda, 18. september 2024, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

ŠEPET ELEGANCE

Matej Grahek, flavta / Luca Ferrini, klavir

Matej Grahek (1974, Trbovlje) je od leta 1997 solo flavtist Slovenske filharmonije. Na Konservatoriju za glasbo Ljubljana je profesor od leta 1999, leto dni pozneje je postal docent tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani, od leta 2022 je tam redni profesor. Dodiplomski in podiplomski študij je končal na ljubljanski Akademiji za glasbo v razredu profesorja Fedje Rupla, dve leti se je izpopolnjeval na salzburškem Mozarteumu v razredu svetovno priznane flavtistke Irene Grafenauer.

Do sedaj je kot solo flavtist orkestra Slovenske filharmonije igral pod taktirko svetovno priznanih dirigentov, kot so: Carlos Kleiber, Riccardo Muti, sir Neville Marriner, Serge Baudo, Charles Dutoit idr.

Luca Ferrini je študiral klavir, čembalo, orgle in orgelsko kompozicijo in diplomiral z odliko na tržaškem in videmskem konservatoriju. Leta 2025 bo že štirideset let, odkar solistično, v komornih zasedbah ali z orkestri z vsemi tremi inštrumenti enako uspešno koncertira po Evropi in drugje (Filharmonija v Sankt Petersburgu, Beijing Concert Hall, Gran Teatro La Fenice v Benetkah, Cankarjev dom in Slovenska filharmonija v Ljubljani, Musikverein na Dunaju, National Concert Hall v Dublinu, National theatre of Malta, Seoul National University, filharmonije v Odesi, Kaunasu in Ulan Batorju, Theatre St. Michel v Bruslju, Praga).



Od 23. do 26. oktobra

Zaključni koncert v nedeljo, 27. oktobra 2024, ob 11.00 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

SOLOPEVSKA ŠOLA

Seminar mednarodne solopevske šole Huga Wolfa je namenjen mladim interpretom vokalne glasbene literature samospeva s poudarkom na opusu Huga Wolfa. Udeleženke in udeleženci so mladi pevci in pevke, študenti in študentke glasbenih akademij in konservatorijev iz Slovenije in tujine, prav tako pa med udeleženci vedno znova pozdravimo tudi že uveljavljena umetniška imena. Prvi seminar je sovpadal z ustanovitvijo Društva Hugo Wolf Slovenj Gradec in je lansko leto praznoval svojo 30. obletnico delovanja.

Tradicionalno pevsko ter pianistično srečanje že vrsto let poteka v navezi s profesorico Bredo Zakotnik in profesorjem Vladimirjem Mlinarićem. Mednarodna solopevska šola zagotavlja odprt in skupen prostor inspiraciji, ki jo Wolfov glasbeni testament vedno znova neusahljivo daje. Zaključek glasbeno navdahnjenega tedna je nedeljska matineja, na kateri se predstavijo udeleženci seminarja in s publiko delijo moč, vrednote in globino tako Wolfove glasbe, kot del zakladnice samospevov, ki imajo neprecenljivo vrednost za vse generacije.



Četrtek, 12. december, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

INGENIUM ENSEMBLE: POT ŽIVLJENJA

Ema Pavlič, sopran / Petra Frece Šilak, mezzosopran / Blaž Strmole, tenor / Domen Anžlovar, tenor / Matjaž Strmole, bariton / Ambrož Rener, bas

Pridružite se nam na glasbenem popotovanju po domovini in tujini, ko se oziramo na življenje skozi različna starostna obdobja. Po uvodnem kozmičnem plesu bomo podoživeli vzneseno pričakovanje novega rojstva, mladostno razposajenost, iskanje sorodne duše, doseganje sreče, zorenje in zavedanje lastne minljivosti. Ta cvetober naših najljubših ljudskih pesmi in priljubljenih napevov obeležuje našo rast v zadnjem desetletju od ustanovitve zasedbe in poudarja našo ustvarjalno strast do vokalne glasbe. To je naš »biti in ljubiti«.

Ingenium Ensemble je mednarodno priznana in nagrajena slovenska pevska zasedba, ki se poleg izvajanja klasične zborovske glasbe posveča tudi sodobnim stvaritvam. Skupina se najpogosteje predstavlja v okviru tujih glasbenih festivalov, kjer ponosno zastopa bogato slovensko zborovsko izročilo. Med najpomembnejše dosežke šteje uspehe na zborovskih tekmovanjih v Leipzigu, Arezzu in Tolosi, kjer so leta 2014 poleg zmage v obeh kategorijah za vokalne skupine prejeli tudi nagrado občinstva. Za svoje mednarodne dosežke je zasedba leta 2015 prejela zlati znak Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti.


 

Četrtek, 27. februar 2025, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

POMISLI, DUŠA

Andreja Zakonjšek Krt, sopran / Breda Zakotnik, klavir

Koncertni večer ob 122. obletnici smrti Huga Wolfa

Samospev “Denk es, o Seele” (Pomisli, duša) je Wolf uglasbil na besedilo Eduarda Mörikeja v noveli Mozart auf der Reise nach Prag (Mozartovo potovanje v Prago).

Slutnja smrti, objokovanje neizbežnosti smrti, a tudi ljubezenske pesmi, ki sežejo onkraj smrti in nas dramatično, do končne tolažbe, popeljejo skozi večer.




Četrtek, 13. marec 2025, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

NA ZELENEM BALKONU

Španska pesmarica

Martina Fender, sopran / Andreas Lebeda, bariton / Clemens Zeilinger, klavir

Na »čudovitem nebu poiščemo si pravšnji prijazen prostor […], v veseli in izvirni družbi, ob brenkanju kitar, vzdihi ljubezni, nočmi, obsijanimi z mesečino, šampanjcem … « Na južnem nebu Huga Wolfa ne zvenijo samo pesmi njegove Španske pesmarice, temveč tudi njegova opera Der Corregidor in fragmenti dela Manuel Venegas, kjer se poznani in ugledni liki, kot so Don Juan, Figaro in Carmen, že nahajajo v okolici Seville … Štiri desetletja pred tem sta Emanuel Geibel in Robert Schumann vzpodbudila glasbeno in literarno navdušenje in raziskovanje španskega melosa.

 


Četrtek, 10. april 2025, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

MAJA TAJNŠEK in ANDREI PROVOTOROV

Maja Tajnšek, klavir / Andrei Provotorov, violina

Maja Tajnšek je študirala klavir in glasbeno pedagogiko v Ljubljani, Mariboru, Kölnu in Beogradu. Za seboj ima več kot 30 let zelo uspešnega pedagoškega dela. Tudi ob redni službi se je stalno izobraževala, in sicer pri prof. Gadžijevu v Gorici, pri prof. Lazku na Ruskem konservatoriju A. Skrjabin, pri prof. Valdmi na Hochschule für Musik v Kölnu in Akademiji lepih umetnosti v Beogradu, kjer je leta 2013 tudi opravila specializacijo iz klavirja z odliko, ter več kot 15 let obiskovala številne mojstrske tečaje tako doma kot tudi v tujini. Redno izvaja koncerte z uglednimi glasbeniki na festivalih doma in v tujini. V Estoniji je izvedla Bachov D-mol koncert za klavir in orkester z državnim orkestrom ter 1. stavek Skrjabinovega koncerta. Posnela je 2 zgoščenki s slovenskimi samospevi in za arhiv RTV Slovenija večino klavirskih miniatur svojega pokojnega starega očeta, skladatelja Ivana Rijavca.

Andrei Provotorov se je rodil leta 1982 v Rusiji, v mestu Krasnojarsk. Violino se je začel učiti že pri štirih letih, prvi učitelj je bil njegov oče, violinist Vjačeslav Provotorov.

Kmalu se je vpisal v glasbeno šolo v Krasnojarsku in zmagal na številnih šolskih in mestnih tekmovanjih. Kasneje je nadaljeval šolanje na glasbeni šoli Voronež pri profesorici Tatjani Konstantinovi in postal nagrajenec vseruskih in mednarodnih tekmovanj. Na moskovskem konservatoriju je svoj študij nadaljeval v razredu prof. Irine Bočkove, kjer je maturiral in kasneje leta 2006 tudi uspešno diplomiral. Je nagrajenec mednarodnih tekmovanj na Poljskem in Portugalskem, ki se jih je udeležil v času študija. Izpopolnjeval se je pri znanih pedagogih: Zaharju Bronu, Viktorju Tretjakovu, Wolfgangu Marschnerju, Mihailu Pletnjovu, Eduardu Graču, Sergeju Kravčenku in Aleksandru Trostjanskem.



Četrtek, 15. maj 2025, ob 19.30 / dvorana Rojstne hiše Huga Wolfa

KALAMOS KVINTET

Dora Draclin, oboa / Yaroslav Sadovyy, klarinet / Aljaž Razdevšek, sopran in alt saksofon / Branimir Norac, bas klarinet / Šime Vuksan, fagot

Kalamos kvintet je prvi in edinstven sestav v širši regiji. Ustanovljen je bil leta 2013 v Zagrebu in je v kratkem času izvedel vrsto recitalov na pomembnih odrih po vsej Hrvaški.

Člani ansambla sodelujejo z vodilnimi orkestri, gledališkimi hišami, angažirani so na področju glasbenega izobraževanja, studijske in festivalske produkcije. Da je kvintet eden vodilnih pihalnih glasbenih zasedb na Hrvaškem, dokazujejo njihov širok spekter glasbenih okusov, bogate individualne glasbene izkušnje ter izpopolnjevanje in študij pri vodilnih svetovnih glasbenih umetnikih.

Komentarji s koncertov:

»Publika je doživela resnične interpretativne umetniške dosežke ansambla Kalamos, kar je predstavljalo učinkovit zaključek interpretativnega in zvočno bleščečega glasbenega večera.«

Ramiro Palmić, Novi list

»Specifičen zvok in kombinacija instrumentalnih barv v tej zasedbi so neizčrpen vir navdiha za njene člane, kar se čuti v njihovi sinergiji in igrivosti različnih glasbenih zvrsti, ki jih izvajajo.«

Srđana Vrsalović